reklama

Nový web chce podporovať kvalitnú publicistiku o vede a technike

Len jeden článok mesačne. Výnimočný text napísaný najlepšími reportérmi z celého sveta. A nie zadarmo. Touto cestou sa vybral nový web Matter.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Menej je niekedy viac. O tom sú presvedčení zakladatelia stránky ReadMatter.com, ktorá v stredu zverejnila prvý článok s názvom Do No Harm (Neublížiť). Napísal ho Anil Ananthaswamy a je o ľuďoch, ktorí trpia poruchou telesnej identity (Body Integrity Idendity Disorder), zriedkavým ochorením, kvôli ktorému majú pacienti pocit, že časť ich tela nie je ich vlastná, a preto sú posadnutí potrebou amputovať ju. Autor článku sprevádza muža, ktorý si chcel nohu sám viackrát amputovať, ale nakoniec vyhľadal pomoc lekára v Ázii.

"Tento príbeh pripravili skvelí ľudia, ktorí na ňom tvrdo pracovali a pripravili reportáž, akú inde nenájdete," povedal spoluzakladateľ stránky ReadMatter Bobbie Johnson.

Na stránke nenájdete spravodajstvo zo sveta vedy a techniky. Nie. Jej tvorcovia sa chcú zamerať len na vysokokvalitnú a investigatívnu žurnalistiku, a preto pribudne nový článok na webe len raz za mesiac. Prečítať si ho môžete za 99 centov buď priamo na webe, alebo si ho môžete stiahnuť do čítačky elektronických kníh vo formáte MOBI a EPUB. Práve čítanie z čítačky je veľmi vítané, keďže texty majú byť vždy dlhšie ako 5000 slov.

Čitatelia môžu navyše za pravidelný mesačný poplatok 99 centov získať prístup ku všetkým článkom na webe, plus budú si ich môcť vypočuť aj vo forme audioknihy.

Štart podporili sami ľudia

Na úplnom začiatku tohto webu bola finančná zbierka na stránke Kickstarter. Zakladatelia, Bobbie Johnson a Jim Giles, chceli pôvodne na kvalitnú žurnalistiku získať 50 000 dolárov. Záujem bol ale taký veľký, že túto sumu dosiahli už za 48 hodín a celkovo sa im podarilo vyzbierať až 140 201 dolárov.

"Zistili sme, že pre ľudí je dôkladná novinárska práca veľmi dôležitá a sú ochotní platiť za cenné informácie a zábavu," povedal Johnson.

V budúcnosti by chceli na svojej stránke zverejňovať nové články každý týždeň. Johnson ale prizvukuje, že síce je možné vytvoriť zdanlivo nekonečné množstvo materiálu, pozornosť ľudí má však svoje hranice. "Byť väčší a prinášať viac príbehov nemusí byť vždy najlepšia cesta, ako získať pozornosť," napísal na blogu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrá práca

Samozrejme, na webe nájdete viacero miest, kde sa darí dlhším článkom (longform journalism). Za všetky spomeniem aspoň stránky Byliner, Atavist, Longreads či Longform. Matter ale má ambíciu odlíšiť sa: chce sa špecializovať len na publicistiku o vede a technike a chce ju robiť naozaj dobre.

A po prečítaní prvých stránok zo strhujúceho článku Anila Ananthaswamyho verím, že by sa to mohlo podariť.

Viac o nových médiách nájdete na Facebooku

Filip Struhárik

Filip Struhárik

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dnes novinár v denníku N. Predtým som bol projektový manažér SME.sk. Zaujímam sa o online médiá a inovácie v žurnalistike. Na tomto blogu vyjadrujem názory výlučne vo svojom mene. Zoznam autorových rubrík:  Týždeň v nových médiáchMédiáSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu