reklama

New York Times: Väčšina článkov diskusiu nepotrebuje

Pred troma týždňami som písal o tom, ako fungujú diskusie na Huffington Poste, teda na webe, ktorý je známy enormným množstvom príspevkov pod každým článkom. Úplne iný prístup majú v New York Times, kde je možné diskutovať len pod niekoľkými článkami denne - a pravidlá sú extra prísne. Aj o nich som hovoril s tamojším community managerom Basseym Etim.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (99)

Do zákulisia diskusií v Timesoch sme mohli nahliadnuť v októbri vďaka rozhovoru, ktorý zverejnila Margaret Sullivan. Sasha Koren a Bassey Etim v ňom prezradili, že hoci na ich webe vzniknú denne stovky článkov, diskutovať je možné v priemere len pod sedemnástimi. Ktoré to budú, to určujú administrátori v spolupráci s redakciou. "Rozhodujú štyri faktory: spravodajská hodnota textu, záujem čitateľov, to, či dokážeme moderovať všetky príspevky, a to, či sme už k danej téme diskusiu mali."

Komentovať vybrané články je možné spravidla len 24 hodín. Niekedy však moderátori zatvárajú diskusiu skôr, napríklad v momente, keď sú presvedčení, že už nikam nespeje a nič zaujímavé neprinesie. "Administrátori si vtedy položia základnú otázku: bolo by pre našich čitateľov lepšie, keby si mohli prečítať ďalších 1000 príspevkov na horúcu tému, alebo by bolo lepšie nájsť 1000 komentárov pod 4-5 článkami k rôznym témam?"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Mesačne u nás ľudia napíšu zhruba 250-tisíc príspevkov," napísal mi Bassey Etim. Pre porovnanie, na už spomínanom Huffington Poste sa pýšia 9 miliónmi, na SME.sk, ktoré ale nie je globálnym médiom a diskutovať je možné len v slovenčine, čitatelia napíšu 120- až 150-tisíc príspevkov mesačne. Všetky tri médiá umožňujú diskutovať aj anonymne.

Každý príspevok musia najprv admini schváliť

Obrázok blogu

Bassey mi prezdradil, že v súčasnosti majú 13 administrátorov diskusií, niektorí z nich pracujú na plný a niektorí na čiastočný úväzok. Tento tím moderátorov číta všetky príspevky ešte pred ich zverejnením. "Odmenou je kvalita, na ktorú sme pyšní," vysvetľujú .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prácu im uľahčujú počítače, ktoré robia tzv. sentiment analysis, teda pomerne presne vedia odhadnúť "náladu" odoslaných príspevkov. Filtrujú tie, ktoré budú s vysokou pravdepodobnosťou zverejnené, a tiež tie, ktoré asi budú zmazané. Moderátori tak nečítajú príspevky v poradí, ako boli odoslané, ale venujú pozornosť najprv tým "slušnejším" a "bezproblémovým".

"Čitatelia hľadajú komentáre, ktoré si môžu prečítať. Preto sa snažíme mať pod článkom čo najviac príspevkov tak rýchlo, ako je to len možné," vysvetlil mi Bassey dôvody tohto postupu.

Máš argument? Tak si ho obháj

Kultivovanosť diskusií zabezpečujú veľmi prísne pravidlá. Osobne som sa s tvrdším kódexom ešte nikde inde nestretol - však posúďte sami. Okrem zakázaných osobných útokov, vulgarizmov, KRIČANIA a spamu nie sú dovolené ani príspevky mimo témy, bezobsažné komentáre a nekoherentné, nesúvislé príspevky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Patrick Laforge ešte v roku 2007 spísal 10 dôvodov, prečo na Timesoch mažú príspevky: "Naše pravidlá zakazujú aj jemné nadávky a vulgarizmy, ktoré sú inak bežné v televízii či na webe. Vieme, že ich ľudia používajú dennodenne, dokonca aj u nás v redakcii, ale tieto slová urážajú a rozčuľujú ľudí. (...) Ak by ste to nepovedali pred vašou matkou, kňazom či 5-ročným dieťaťom, dvakrát si rozmyslite, či to napíšete u nás." 

Osobne oceňujem ešte jedno pravidlo: ak máte argument, obhájte si ho. Pokojne môžete napísať, že Obama/Rommey je hlupák, ak uvediete aj dôvody. Bez nich nečakajte, že moderátori váš komentár schvália. Timesy čítajú vzdelaní, inteligentní a sofistikovaní ľudia z celého sveta. Na bezobsažné, urážlivé a deklaratívne vyhlásenia asi nie sú veľmi zvedaví.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

200 najlepších má výhody

Zaujímalo ma tiež, či v Timesoch neuvažujú nad tým, že by im s moderovaním diskusií pomohli samotní čitatelia, teda či nechcú dať admin práva aj vybraným diskutujúcim. Bassey túto možnosť vylúčil.

"Som presvedčený, že moderovanie samotnými diskutérmi je skvelé riešenie pre mnohé weby, ale nie pre veľké spravodasjské portály, ako sme my. Ak chcete byť administrátor v Timesoch, potrebujete vedieť veľa o novinárskej etike aj o téme práve diskutovaného článku. V prípadoch, kedy moderátor téme úplne nerozumie, čo sa môže ľahko stať, je pre nás dôležité pracovať ako tím a definovať si pravidlá," vysvetľuje.

"V skratke: moderovať diskusiu na takej úrovni, ako to robíme my, by vo svojom voľnom čase dokázalo len pár ľudí," myslí si.

Ľudia, ktorí píšu naozaj kvalitné a hodnotné príspevky, majú možnosť získať status tzv. Verified Commenters. Je to pomerne exkluzívny klub ľudí - dnes ich je len zhruba 200 -, ktorí môžu diskutovať priamo, ich príspevky už administrátori pred zverejnením nečítajú.

Túto možnosť v Timesoch zaviedli presne pred rokom. "Zatiaľ to funguje dobre. Budúci rok systém trochu vylepšíme, no už dnes sme spokojní s výsledkami a s príspevkami, ktorí Verified Commenters píšu," hodnotí Bassey Etim.

Chcete vedieť viac? Sledujte Nové trendy v médiách na Facebooku.


Filip Struhárik

Filip Struhárik

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dnes novinár v denníku N. Predtým som bol projektový manažér SME.sk. Zaujímam sa o online médiá a inovácie v žurnalistike. Na tomto blogu vyjadrujem názory výlučne vo svojom mene. Zoznam autorových rubrík:  Týždeň v nových médiáchMédiáSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu